Маево (бислама: Maewо), поранешно име Аурора, е остров во покраината Пенама, во Вануату. Островот е на 105 километри источно од Еспириту Санто.

Маево
Местоположба на Маево.
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°10′S 168°10′E / 15.167° ЈГШ; 168.167° ИГД / -15.167; 168.167
АрхипелагВануату
Површина269 км2
Највисоко издигнување795 м
Управување
Vanuatu
ПокраинаПенама
Демографија
Население3,569 (2009)
Етнички групиВануаќани

Географија уреди

Островот се наоѓа северно од Пентекост и источно од Амбае. Островот е долг 47 километри а широк 6 километри. Вкупната површина на островот е 268 км2. Највисока точка на островот е 795 метри надморска висина. Според податоците од пописот од 2009 година, на островот живееле 3.600 луѓе.[1] Островот е прекриен со густа вегетација.

Маево е остров со најмногу врнежи во Вануату. Островот е со густа и зелена вегетација. Врнежите овозможуваат островот да има доста големи извори на питка вода. Има и топлински извори. На Маево има и водопади, најголем е каскадниот водопад во близина на аеродромот во северниото дел на островот.

Климата на островот е тропска со просечни годишни врнежи од 3500 мм. Има две годишни сезони, дождлива сезона од ноември до април и сушна сезона од мај до октомври.

Наводи уреди

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди