Пежо 108 (француски: Peugeot 108) – мал автомобил што го произведува француската фабрика за авгомобили Пежо во соработка со Тојота.

Пежо 108
Peugeot 108
ПроизведувачПежо
Познат и какоСитроен Ц1
Тојота Ајго
Производство2014–до денес
СклопувањеЧешка
ПретходникПежо 107
Класамал градски автомобил (А)
Вид каросерија3 врати хечбек
5 врати хечбек
Распоредмотор напред, погон напред
Мотор1,0 L бензински
1,2 L бензински
СродниСитроен Ц1
Тојота Ајго

Историјат

уреди

Пежо 108 бил претставен на саемот на автомобили во Женева во март 2014 година. Дошол како наследник на Пежо 107. Користи иста платформа со Ситроен Ц1 и Тојота Ајго, но сите три модели се одликуваат со различен дизајн. Ц1 и ајго се произведуваат во втората генерација, а името Пежо 107 било укинато. Трите автомобили се произведуваат во Колин во Чешка.

Во предниот дел Пежо 108 стилски се заснова на Пежовите модели од поновите генерации како 208 и втората генерација на 308-ката. Достапен е во верзии со три и пет врати, а како опција се нуди и подвижен платнен кров. Пежо 108 може да биде погонуван со еден од двата трицилиндрични бензински мотори кои се нудат, од 1000 и 1200 кубици.[1]

На креш тестовите на Euro NCAP во 2014 година, Пежо 108 добил четири од петте можни ѕвездички за безбедност.[2]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Пежо 108 – нови мали градски аутомобил“ (српски). b92.net/automobili.
  2. „Euro NCAP креш тест“ (англиски). euroncap.com. Посетено на 28 декември 2014.

Надворешни врски

уреди