Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур

„Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур“ (англиски: Charlotte's Web 2: Wilbur's Great Adventure) е американски цртан филм од 2006 година, и продолжение од на цртан филм „Пајажината на Шарлота“ од 1973. Филмот беше произведен од Paramount Pictures, Universal Pictures (како што се гледа логото на светот изданија), Universal Cartoon Studios (како што се гледа логото на меѓународни изданија), и Nickelodeon и дистрибуиран од страна на Paramount Home Entertainment во Северна Америка и Universal Studios Home Entertainment во странство.

„Пајажината на Шарлота 2: Големата авантура на Вилбур“
Податотека:Charlotte's Web 2- Wilbur's Great Adventure FilmPoster.jpeg
DVD cover
РежисерMario Piluso
ПродуцентJames Wang
Настапуваат
МузикаMichael Tavera
МонтажаChristopher Hink
Студио
Дистрибутер
  • Paramount Home Entertainment (САД)
  • Universal Studios Home Entertainment (вон САД)
Премиерамарт 18 2003 (2003-03-18)
Времетраење79 минути
ДржаваСАД
ЈазикАнглиски

Надворешни врскиУреди