Папиталајски јазик

Папиталајскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на островот Лос Негрос во близина на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Папиталајски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(520 во 1977 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pat

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди