Пактоншки јазик

(Пренасочено од Пактоншки јазици)

Пактоншкиот е адмиралитетски јазик, дел од подгрупата на океански јазици. Јазикот се зборува на островите Пак и Тонг во покраината Манус во Папуа Нова Гвинеја. Јазикот го зборуваат околу 970 жители според податоците од 1977.

Пактоншки јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеПокраина Манус
Говорници(970 во 1977 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3pkg

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди