ПУ „Пере Тошев“ - Дупјачани

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Пере Тошев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Пере Тошев“ - Дупјачани; скратено: ПОУ „Пере Тошев“) — подрачно основно училиште во селото Дупјачани, составен дел на истоименото училиште во селото Десово.[1]

Пере Тошев

Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пере Тошев
Нас. место: Дупјачани
Адреса: с. Дупјачани
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Пере Тошев.

МестоположбаУреди

 
Влезот на училиштето

Објектот на училиштето се наоѓа во западниот дел од селото, на околу стотина метри од сретселото.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°26′26.7″N 21°31′10.9″E / 41.440750° СГШ; 21.519694° ИГД / 41.440750; 21.519694