ПУ „Илинден“ - Конопница

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Илинден“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Илинден“ - Конопница; скратено: ПООУ „Илинден“) — подрачно основно училиште во селото Конопница, составен дел на истоименото училиште од градот Крива Паланка.[1]

„Илинден“

Поглед на подрачното основно училиште „Илинден“
Поглед на подрачното основно училиште „Илинден“
Место
Општина: Општина Крива Паланка
Наречено по: Илинден
Нас. место: Конопница
Адреса: с. Конопница
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по востанието Илинден.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Конопница.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

НаводиУреди

  1. „Основно образование“. македонски: Општина Крива Паланка. Посетено на 18 јуни 2019.

Координати: 42°10′55″N 22°17′33″E / 42.18194° N; 22.29250° E / 42.18194; 22.29250