ПУ „Ванчо Китанов“ - Умлена

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Ванчо Китанов“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Ванчо Китанов“ - Умлена; скратено: ПООУ „Ванчо Китанов“) — подрачно основно училиште во селото Умлена, составен дел на истоименото училиште од градот Пехчево.[1]

Ванчо Китанов

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Пехчево
Наречено по: Ванчо Китанов
Нас. место: Умлена
Адреса: с. Умлена
Местоположба

Карта

Основни информации
Број на ученици: 10 (2017/2018)
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по народниот борец Ванчо Китанов.

Местоположба

уреди

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Умлена.

Настава

уреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи

уреди
  1. „ООУ Ванчо Китанов Пехчево“. Општина Пехчево. Посетено на 25 февруари 2018.

41°46′11″N 22°50′10″E / 41.76972° СГШ; 22.83611° ИГД / 41.76972; 22.83611