Очозондјупа (Otjozondjupa) е еден од четиринаесетте региони во Намибија. Административен центар на регионот е Очиваронго.

Очозондјупа
Otjozondjupa
регион
Местоположба на Очозондјупа на картата на Намибија
Местоположба на Очозондјупа на картата на Намибија
ДржаваНамибија
Адм. центарОчиваронго
Управа
 • ГувернерЏејмс Уерикуа[1]
Површина[2]
 • Вкупна105,460 км2 (40,718 ми2)
Население (2011)[3]
 • Вкупно143,903
 • Густина1,4/км2 (3,5/ми2)
Часовен појасЦАВ (UTC+2)
ИЧР (2017)0.648[4]
medium · 6th

Географија уреди

Значајна географска одлика на регионот е Паркот Ватербергова Висорамнина. Регионот се наоѓа во северниот дел на Намибија. На исток се граничи со Боцвана, на југоисток со Омахеке, на југ со Комас, на југозапад со Еронго, на северозапад со Кунене, на север со Ошикото и на северозапад со Источно Каванго и Западно Каванго.

Административна поделба уреди

Регионот е составен од седум административни единици:

Наводи уреди

  1. „Goodbye“. Namibian Sun. 10 April 2020. стр. 1.
  2. „Namibia's Population by Region“. Election Watch. Institute for Public Policy Research (1): 3. 2013.
  3. „Otjozondjupa 2011 Census Regional Profile“ (PDF). Statistics Namibia. Посетено на 10 April 2020.[мртва врска]
  4. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.

Надворешни врски уреди

19°15′S 17°42′E / 19.250° ЈГШ; 17.700° ИГД / -19.250; 17.700