Оток (словенечки: Otok) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Оток
Otok
Поглед на Оток
Оток is located in Slovenia
Оток
Оток
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°44′8″N 14°22′28.5″E / 45.73556° СГШ; 14.374583° ИГД / 45.73556; 14.374583
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна22,67 км2 (8,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000559200000559,2 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина0,79/км2 (2,1/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1384