Острожно Брдо (словенечки: Ostrožno Brdo) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Острожно Брдо
Ostrožno Brdo
Поглед на Острожно Брдо
Острожно Брдо is located in Slovenia
Острожно Брдо
Острожно Брдо
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°37′13″N 14°7′27.9″E / 45.62028° СГШ; 14.124417° ИГД / 45.62028; 14.124417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна9,32 км2 (3,60 ми2)
Надм. вис.&10000000000000631899999631,9 м
Население (2020)
 • Вкупно87
 • Густина9,3/км2 (24/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6255