Осредек (Церкница)

Осредек (словенечки: Osredek) — населба во Општина Церкница во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Осредек
Osredek
Поглед на Осредек
Осредек is located in Slovenia
Осредек
Осредек
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′50.8″N 14°28′49.1″E / 45.864111° СГШ; 14.480306° ИГД / 45.864111; 14.480306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаЦеркница
Површина
 • Вкупна5,02 км2 (1,94 ми2)
Надм. вис.&10000000000000753600000753,6 м
Население (2020)
 • Вкупно54
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1380