Осмар де ла Круз Молинас Гонсалес (роден 3 мај 1987) — парагвајски фудбалер кој во моментов игра во Примера дивизија за тимот на Либертад, како играч од средниот ред.

Осмар Молинас
Osmar Molinas
Лични податоци
Роден на 3 мај 1987(1987-05-03)(36 г.)
Роден во Капиата, Парагвај
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Либертад
Број 17
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2011 Олимпија 151 (3)
2011-2012 Коло Коло 14 (0)
2012- Либертад 7 (0)
Репрезентација
2008- Парагвај 7 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Молинас ја започнал својата кариера во младинските категории на Олимпија и го направил своето професионално деби за нив во 2006 година. Во 2011 година потпишал со чилеанскиот тим Коло Коло во чии редови поминал една сезона пред да се врати во Паргавај во екипата на Либертад.

Надворешни врски уреди