Орхон (монголски: Орхон аймаг) е една од 21 покраини на Монголија, сместена во северниот дел на Монголија. Главен град на провинцијата е Ерденет.

Покраина Орхон
Орхон аймаг
Знаме
Местоположба на Орхон
Главен градЕрденет
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 844 км2 
Население
 •  проценка за  г. 86.285 
 •  Густина 102.23 жит/км2 

Покраината се одделила од покраината Булган во 1994 за да се формира нова административна единица со главен град Ерденет.

Административна поделба

уреди
Области во Орхон[1]
Област монголски Површина км2 Население (2006) Густина /км2
Бајан-Ондор Баян-Өндөр 208,0 83.160* 399,8
Џаргалант Жаргалант 635,6 3.125 4,9

* - вклучувајќи го и главниот град Ерденет

 
Области во Орхон

Наводи

уреди
  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2007-02-27. Посетено на 2008-10-20.