Оромскиот или само оромо (Afaan Oromoo) е афроазиски јазик, дел од групата на кушитски јазици. Јазикот се зборува во Етиопија (во сојузната држава Оромија), но и во соседните Кенија и Сомалија. Оромскиот е мајчин јазик на Оромците.

Оромо
Afaan Oromoo
Застапен воЕтиопија, Кенија
ПодрачјеОромија
НародОромци
ГоворнициГрешка во изразот: Недостасува операнд за -
500 во Кенија (попис 2015), 42 во Сомалија (попис 2015)
Јазично семејство
Писмолатиница
Статус
Службен воОромија| Регион Оромија
( Етиопија)
Признаен како малцински во Кенија
Јазични кодови
ISO 639-1om
ISO 639-2orm
ISO 639-3orm — опсежен код
Поединечни кодови:
gax — борански
hae — источнооромски
orc — ормански
gaz — западнооромски
ssn — ватански
{{{mapalt}}}
Оромско говорно подрачје

Оромскиот моментално е најзборуваниот јазик во Етиопија, односно го зборуваат околу 33,8 % од населението.[1] Воедно, оромскиот е најзборуван кушитски јазик во светот, а четврт најголем јазик во Африка.[2] Јазикот го зборуваат над 35 милиони луѓе во Етиопија и околните држави.[3] Јазикот, иако е најголем во Етиопија, не е службен во државата, туку само во регионот Оромија.[1]

Дијалекти

уреди

Етнолог во 2015 објавил дека јазикот е составен од следните големи дијалектни групи:

  • борански
  • источнооромски
  • ормански
  • западни
  • ватански

Говорници

уреди

Околу 85 проценти од Оромците живеат во Етиопија, воглавно во регионот Оромија. Мал број на Оромци живеат во Сомалија.[4] Во Кенија живеат околу 500.000 Оромци.

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „The world factbook“. cia.gov. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2020-06-10.
  2. „Children's books breathe new life into Oromo language“. bbc.co.uk.
  3. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-08-25. Посетено на 2016-08-22.
  4. „Languages of Somalia“. ethnologue.com. Посетено на 15 October 2010.

Надворешни врски

уреди
 
Wikibooks
Англиските Викикниги нудат повеќе материјал на тема: