Општина Равне на Корушка

општина во Словенија

Општина Равне на Корушка (словенечки: Občina Ravne na Koroškem) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 11.348 жители.[2] Седиште е градот Равне на Корушка. На север општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Општина Равне на Корушка
Občina Ravne na Koroškem
општина
Грб на Општина Равне на Корушка
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеРавне на Корушка
Управа
 • ГрадоначалникТомаж Рожен
Површина[1]
 • Вкупна63,4 км2 (245 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно11.348
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоravne.si Уредете го ова на Википодатоците

Населени места уреди

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи уреди

  1. „Občina Ravne na Koroškem“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2021-09-07. Посетено на 15 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски уреди