Општина Межица

општина во Словенија

Општина Межица (словенечки: Občina Mežica) — општина во Корушкиот регион, северна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.595 жители.[2] Седиште е градот Межица. На северозапад општината се граничи со Австрија, поточно со округот Фелкермаркт (Великовец).

Општина Межица
Občina Mežica
општина
Грб на Општина Межица
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеМежица
Управа
 • ГрадоначалникДушан Кребел
Површина[1]
 • Вкупна26,4 км2 (102 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.595
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Час. појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоmezica.si Уредете го ова на Википодатоците

Населени места уреди

Општината ги опфаќа следниве населени места:

Наводи уреди

  1. „Občina Mežica“. Statistični urad Republike Slovenije. Архивирано од изворникот на 2020-02-05. Посетено на 7 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски уреди