Окаванго е река во Јужна Африка. Окаванго е четврта најдолга река во Јужна Африка. Реката е долга 1.600 километри и тече во југоисточен правец. Реката извира во Ангола, каде е позната како Кубанго. Јужно таа ја сочинува границата меѓу Ангола и Намибија, а потоа тече на територијата на Боцвана и ја сочинува познатата делта.

Окаванго
Okavango
река
Знак за реката Окаванго во Боцвана.
Земји Ангола, Намибија, Боцвана
Утока
 - местоположба Мореми, Боцвана, Боцвана
Должина 1.700 км
Слив 530.000 км²
Истек
 - просечен 475 м3
 - максимален 1.000 м3
 - минимален 350 м3
Карта на басенот на реката Окаванго
Карта на басенот на реката Окаванго

Реката не се влива во отворена водна површина, како што се мориња или океани. Наместо тоа, реката се празни во мочуриште во пустината Калахари и тоа место е познато како Делта на Окаванго.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 18°57′43″S 22°29′04″E / 18.96194° ЈГШ; 22.48444° ИГД / -18.96194; 22.48444