Од самрак до зори (англиски: From Dusk till Dawn) — култен американски игран филм на Роберт Родригес, снимен и објавен во 1996 г.[4] Сценариото го напишал Квентин Тарантино, според приказната на Роберт Курцман. Главните улоги во филмот ги толкуваат Харви Кајтел, Џорџ Клуни, Квентин Тарантино и Џулиет Луис. Филмот бил објавен во голем тираж и ја добил наградата MTV за најдобар пробив на годината (Џорџ Клуни). Вториот дел, Од самрак до зори 2: Тексашки крвави пари, бил снимен во 1999 г., а третиот, Од самрак до зори 3: Ќерката на џелатот, во 2000 г.

„Од самрак до зори“
Филмскиот плакат
РежисерРоберт Родригес
Главни улоги
МонтажаРоберт Родригес
Студио
ДистрибутерMiramax Films
Премиера19 јануари 1996 г.
Времетраење108 минути
Земја САД
Јазик
Буџет19 милиони долари[1]
Бруто заработка59,3 милиони долари[2][3]
СледенОд самрак до зори 2: Тексашки крвави пари

Содржина уреди

Браќата Сет и Ричард „Ричи“ Геко, во бегство по жестоките злосторства, наумуваат да избегаат во Мексико со помош на мексиканската мафија. Го земаат семејството Фулер како заложници, користејќи го нивниот фургон за да ја преминат границата. Без да знаат, барот во кој застануваат е во сопственост на вампири што ги ловат патниците.

Вампирската кралица го каснува Ричард, претворајќи го во еден од нив. Сет е принуден да го убие својот брат. Преживеаните, вклучувајќи ги и Фулери, откриваат дека сите посетители на барот се вампири. Групата возвраќа, при што Џејкоб Фулер, семејниот свештеник, ја враќа својата вера и ја претвора водата од чешмата во оружје. Во напнатата битка, Џејкоб се жртвува за да го спаси својот син Скот.

На крајот, преживуваат само Сет и Кејт, член на семејството Фулер. Се појавува Карлос, претставникот на мафијата, а веднаш потоа сончевата светлина ги убива вампирите. Сет го обвинува Карлос за загубите и ја менува нивната зделка. Кејт, сакајќи да му се придружи на Сет, добива пари и ја испраќаат дома. Како што камерата се оддалечува од кадарот, се открива ацтешка пирамида, што укажува на долгогодишното присуство на вампирите. Глетката на старите коли укажува на трајната природа на вампирското сврталиште.

Наводи уреди

  1. „From Dusk Till Dawn (1996)“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот December 25, 2020. Посетено на January 25, 2010.
  2. „From Dusk till Dawn (1996)“. Архивирано од изворникот December 25, 2020. Посетено на May 8, 2019.
  3. „Comparative Films Box Office“. Архивирано од изворникот May 8, 2019. Посетено на May 8, 2019.
  4. Cult Classic: From Dusk Till Dawn, by Emmet Purcell Архивирано на 9 февруари 2013 г. JOE.ie

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со: