Роберт Родригесамерикански филмски сценарист, кинорежисер, продуцент и музичар. Роден е на 20. Јуни , 1968 година. во Сан Антонио, Тексас, САД.[1] тој е најдобро познат по неговата мексиканска трилогија и гревот Градот, кој бил насочен со Френк Милер.

Роберт Родригес

Животопис уреди

Родригес е роден во Сан Антонио од родители Мексиканци. Неговата мајка работела како медицинска сестра а неговиот татко како продавач.[2][3] Кон филмот, почнал да покажува интерес кога имал 11 години. Го посетувал средното училиште Св. Антониј. По што го завршил средно училиште, запишал Универзитетот во Тексас.

Кариера уреди

Првиот филм на Родригес бил краток филм, Bedhead, следната година е снимен првиот дел на Мексико трилогија Ел Маријачи, исто така тој соработувал со Квентин Тарантино, кој глумел во неговиот филм Од самрак до зори, а тие двајца денес се најдобри пријатели. 2003 г. завршила неговата трилогија со Мексико, и заедно со Френк Милер одлучил да направи екранизација на неговиот истоимен срип. Започнале со снимање во крајот на март 2004 година, а филмот бил објавен на 1 април 2005 година и имал добар комерционален и критички успех. Тој, исто така ги режирал 4 дела на  на филмот Деца шпиони.

Филмографија уреди

Режисер и сценарист уреди

Филмовите тој го направи со Роберт Родригес
Година Македонски Изворен наслов
1991 година.
1992 година. Ел Маријачи
1994. Улица тркачи
1995. Четири соби
1995. Десперадо
1996. Од самрак до зори
1998. Училиште на стравот
2001. Шпиони деца
2002. Шпиони деца 2
2003. Си било еднаш во Мексико
2003. Шпиони деца 3
2005 година.
2005 година. Гревот град
2007 година. Планета на стравот
2009 година. Stena желба
2010 година. Мачета
2011. Шпиони деца 4
2013 година. Wbite machete
2014 година. Гревот градот 2

Извори уреди

  1. Booth Thomas, Cathy (13 август 2005). „Robert Rodriguez – TIME“. TIME. Архивирано од изворникот на 2013-05-27. Посетено на 23 ноември 2013.
  2. „Robert Rodriguez Biography (1968?-)“. Filmreference.com. Посетено на 23 ноември 2013.
  3. Marvis 1998, стр. 5

Надворешни врски уреди