Одрин (покраина)

покраина во Турција

Одрин или Едрене (турски: Edirne) — покраина во западна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Одрин. Покраината има 382 222 жители (2006) и површина од 6,279 км2. Разделена е на 9 окрузи.

Одрин
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
Местоположба на покраината Одрин во Турција
ЗемјаТурција
РегионМармара
Површина
 • Total6,279 км2 (2,424 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total382,222
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Повик. бр.0284
Рег. таб.22

Наводи уреди

41°07′12″N 26°31′14″E / 41.12000° СГШ; 26.52056° ИГД / 41.12000; 26.52056