Одбојка на Летните олимписки игри 1980

Одбојката на Летните олимписки игри 1980 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, Советски Сојуз и тоа во машка и во женска конкуренција.

5-ти Одбојкарски олимписки турнир
Москва 1980
Olympic rings without rims.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1980
Домаќин  СССР
Град Москва
Дата 20 јули - 1 август
Мажи 10
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 СССР
Silver medal.svg
Сребро
 Бугарија
Bronze medal.svg
Бронза
 Романија
Жени 8
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 СССР
Silver medal.svg
Сребро
 Источна Германија
Bronze medal.svg
Бронза
 Бугарија

МедалиУреди

Medal tableУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   СССР 2 0 0 2
2   Бугарија 0 1 1 2
3   Источна Германија 0 1 0 1
4   Романија 0 0 1 1

Освојувачи на медалиУреди

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
  СССР (URS)   Бугарија (BUL)   Романија (ROU)
Жени
подробно
  СССР (URS)   Источна Германија (GDR)   Бугарија (BUL)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди