Огучи Ониеву (роден на 13 мај 1982) — американски фудбалер, играч од одбраната на Филаделфија Јунион.

САД Огучи Ониеву
Лични податоци
Полно име Огучи Ониеву[1]
Роден на 13 мај 1982.(1982-05-13)(41 г.)
Роден во Вашингтон, САД
Висина &100000000000001930000001,93 м[2]
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Филаделфија Јунион Филаделфија Јунион
Број 5
Младинска кариера
1996–1998 Ај-Ем-Џи Сокер Академи
2000–2001 Клемон Тајгерс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 Мец Мец 3 (0)
2003Предлошка:Fb team La Louvière 24 (1)
2004–2009 Стандард Стандард 139 (11)
2007Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 11 (0)
2009–2011 Милан Милан 0 (0)
2011Твенте Твенте 14 (0)
2011–2013 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 4 (17)
2012–2013 Малага Малага 0 (2)
2013–2014 КПР КПР 0 (0)
2014 Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј 0 (18)
2014-2015 Чарлтон Чарлтон 0 (3)
2017- Филаделфија Јунион Филаделфија Јунион 0 (3)
Репрезентација
1999 САД САД 17 5 (2)
2001 САД САД 20 4 (0)
2004–2014  САД 69 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 19 март 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 29 јуни 2011

Наводи уреди

  1. Oguchialu Chilioke Goma Lambu Onyewu(Oguchi Onyewu) - Playerhistory.com
  2. „Player Bio: Oguchi Onyewu“. U.S. Soccer. Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на 2010-10-19.