Обичен тажник

Обичен тажник
Filipendula vulgaris - angerpist.jpg
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Род: Тажник
Вид: Обичен тажник
Биномен назив
Filipendula vulgaris
Moench

Обичен тажник или само тажник (науч. Filipendula vulgaris) — повеќегодишна билка од семејството на розите (Rosaceae). Вирее на суви пасишта ширум најголемиот дел од Европа, како и средна и северна Азија. Присутно е и во Македонија.[1]

РастУреди

Има ситни зраковидни ливчиња налик на папрат и исправено стебленце со висина од 20-50 см.[2] и проретчено соцветие на крајот. Овие минијатурни цветчиња се распоредени во густи китки и излегуваат доцна напролет и траат до средината на летото. Кога ќе се смачкаат, листовите и корењата оддаваат мирис многу сличен на масло од зимзелен (Gaultheria procumbens).

Растението претпочита целосна изложеност на сонце. Трпи сушни услови подобро од другите членови на родот.

ОдгледувањеУреди

Растението никнува од семе, а потоа може да се размножи од ползечките корења.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "Обичен тажник (Filipendula vulgaris Moench)". База на GRIN. (англиски)
  2. C A Stace, Interactive Flora of the British Isles, a Digital Encyclopaedia: Filipendula vulgaris ISBN 90-75000-69-3

Надворешни врскиУреди