ОУ „Ѓорче Петров“ - Ропотово

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Ѓорче Петров“ (официјално: Централно основно училиште „Ѓорче Петров“ - Ропотово; скратено: ЦОУ „Ѓорче Петров“) — централно основно училиште во селото Ропотово.

Ѓорче Петров

Поглед на централното основно училиште „Ѓорче Петров“
Поглед на централното основно училиште „Ѓорче Петров“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Ѓорче Петров
Нас. место: Ропотово
Адреса: с. Ропотово
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Ѓорче Петров.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа во крајниот источен дел од селото, од левата страна на патот кој води до соседното село Жабјани.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до деветто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Во склоп на училиштето се следните подрачни училишта во кои се одвива настава од прво до петто одделение:[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°27′07.1″N 21°22′34.4″E / 41.451972° СГШ; 21.376222° ИГД / 41.451972; 21.376222