Норберт Рожа

Норберт Рожа (роден на 9 февруари 1972 во Домбовар) е поранешен градоначалник од Унгарија, кој се натпреваруваше на три последователни Олимписки игри, почнувајќи од Летните олимписки игри во 1992 година во Барселона. Тој освои два сребрени медали, во 100 метри и 200 метри, и стана олимписки шампион во Атланта.

Норберт Рожа
Лични информации
Целосно имеНорберт Рожа
Националност Унгарија
Роден на9 февруари 1972 (1972-02-09) (49 г.)
Роден воDombóvár, Tolna, Hungary
Висина1.86 м (6 ст 1 ин)
Тежина83 kg (183 lb)
Спорт
ДисциплиниBreaststroke
КлубBudapesti Rendészeti Sportegyesület
OTP-Sport Plusz Sportegyesület
Sport-Plusz Mahart Sportegyesület

Тој беше избран за унгарски спортист на годината во 1994 година за освојување на два златни медали на Светското првенство во водени спортови.

Во мај 2007 година, тој бил хоспитализиран по обид за самоубиство.[1]

НаградиУреди

  • Мастерски младински спортист: 1989 година
  • БЗР Победник медал за Светскиот шампион (1991)
  • Крст на заслугите на Република Унгарија - Златен крст (1992)
  • Медал за победа на ОТСЗ за Светскиот шампион (1994)
  • Унгарски пливач на годината (3): 1994, 1996, 1998
  • Унгарски спортист на годината (1) - гласови на спортски новинари: 1994
  • Орден за заслуги на Република Унгарија - Офицерски крст (1996)
  • Член на Меѓународната пливачка сала на славните (2005)
  • Бесмртни од унгарски пливање (2014)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Рекорди
Претходен Антал Ковач Унгарски спортист на годината
1994 година
Наследник Имре Пулаи