Нова Вас кај Јелшане

Нова Вас кај Јелшане (словенечки: Nova vas pri Jelšanah) — населба во Општина Илирска Бистрица во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.

Нова Вас кај Јелшане
Nova vas pri Jelšanah
Нова Вас кај Јелшане is located in Slovenia
Нова Вас кај Јелшане
Нова Вас кај Јелшане
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°30′18.4″N 14°17′51.2″E / 45.505111° СГШ; 14.297556° ИГД / 45.505111; 14.297556
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаИлирска Бистрица
Површина
 • Вкупна4,41 км2 (1,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000557200000557,2 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина2,3/км2 (5,9/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.6254