Нил Персивал Јанг (роден на 12 ноември 1945 година) — канадски пејач-текстописец, музичар, продуцент, режисер и сценарист. По започнувањето на музичката кариера во 1960-тите, тој се преселил во Лос Анџелес, каде што го формирал Бафало Спрингфилд со Стефан Сталс, Ричи Фури и други. Јанг објавил два соло албуми од времето кога се приклучил на Крозби, Стилс и Неш во 1969 година, покрај тројцата како член на Бафало Спрингфилд. Од неговите рани соло албуми и оние со неговиот бенд Crazy Horse, Јанг има снимено постојан прилив на студиски и живи албуми, понекогаш завојувајќи со својата компанија за снимање на патот.

Neil Young (1976)

Гитариското дело на Јанг, длабоко личните текстови и потписот на песната ја надминуваат неговата долга кариера. Како млад, исто така, свирел пијано и хармоника на многу албуми, кои често ги комбинираат фолк, рок и други музички стилови. Неговите текстови[1][2][3] и тенорот со кој пее[4][5] ја дефинирале неговата долга кариера. Поради често искривена игра на електрична гитара, особено со Crazy Horse, го добил прекарот "Кум на гранџот"[6] и довело до неговиот албум Mirror Ball со Pearl Jam во 1995 година.

Јанг во режија (или ко-режија) филмови со помош на псевдонимот Бернард Шаки, вклучувајќи го и Патувањето низ минатото (1973), Руст Никогаш не спие (1979), Човечкиот автопат (1982), Гриндејл (2003) и CSNY / Дежаву (2008) . Тој, исто така, придонел и за музика од филмовите Филаделфија (1993) и Dead Man (1995).

Јанг добил неколку награди за Греми и Џуно. Рокенрол куќата на славните го вовел двапати: како соло уметник во 1995 година и во 1997 година како член на Бафало Спрингфилд[7]. Во 2000 година, Ролинг Стоун го прогласи Мун, 34-тиот најголем уметник.

Тој живеел во Калифорнија уште од 1960-тите, но го задржува канадското државјанство. Тој бил награден со Орден од Манитоба на 14 јули 2006 година, и бил назначен за директор на Редот на Канада на 30 декември 2009 година[8][9].

Наводи уреди

  1. "Young is a most distinctive guitarist and singer, using ghostly shards of feedback to taint his ringing guitar chords." „Neil Young's Passionate Guitar Playing Sparks Rock Arena“. Los Angeles Daily News. September 14, 1993.
  2. "It's His distinctive, chunky rhythm guitar sound which defines the songs here [on Living with War]." Brinn, David (May 30, 2006). „Disc Reviews“. Jerusalem Post. Посетено на July 28, 2009.
  3. "30 years on, Neil Young remains one of the most distinctive voices of his, or any other, generation." Surkamp, David (September 15, 1992). „Internal Fire from Neil Young Lights the Stage“. St. Louis Post-Dispatch. стр. 4D.
  4. Miller, Edward (2003). „The Nonsensical Truth of the Falsetto Voice: Listening to Sigur Rós“. Popular Musicology Online. ISSN 1357-0951. Архивирано од изворникот на July 16, 2012. Посетено на May 26, 2010.
  5. Sinclair, Scott (April 4, 2009). „Neil Young – Fork in the Road“. Popular Musicology Online. Архивирано од изворникот на April 5, 2009. Посетено на May 26, 2010.
  6. Echard 2005, стр. 43.
  7. „Rock and Roll Hall of Fame inductee-list“. The Rock and Roll Hall of Fame and Museum. 2009. Архивирано од изворникот на January 17, 2010. Посетено на January 26, 2010.
  8. „Governor General Announces 57 New Appointments to the Order of Canada“. Office of the Secretary to the Governor General. December 30, 2009. Посетено на December 30, 2009.
  9. „Lieutenant Governor's Awards“. Lieutenant Governors Office of Manitoba. 2009. Архивирано од изворникот на May 8, 2006. Посетено на January 26, 2010.