Никола Драговиќ

Никола Драговиќ (Подгорица, 20 декември 1987) е српски кошаркар. Игра на крилната централна позиција.

Nikola Dragović.JPG

КариераУреди

КлубскаУреди

Драговиќ ја започнал својата сениорска кариера во тимот на Авала Ада во сезоната 2005/06. Од 2006 до 2010 година. Играл за тимот на колеџот UCLA Bruins на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес.[1]

Во европската кошарка се вратил во летото 2010 година и потпишал за Спартак Санкт Петербург. Тој поминал две сезони во Спартак, но во втората сезона играше малку поради повреда.[2]

Во август 2012 година потпишал договор со италијанскиот Авелино,[3] и ги поминал следните две сезони со нив.

Во септември 2014 година, тој потпишал договор со Игокеа.[4] На почетокот на февруари 2015 година го напуштил клубот од Лакташи.[5] Подоцна истиот месец, тој потпишал за бугарски Лукоил Академик, каде што го поминал остатокот од сезоната освојувајќи го бугарскиот шампионат. Од ноември до крајот на декември 2015 година бил член на германскиот Мителдојчер, а на последниот ден од 2015 година потпишал договор со екипата на Ваноли Кремона од италијанската Серија А.[6] Во сезоната 2016/17. бил играч на Асвел, а следната сезона ја поминал во Сарагоса во 2002 година.

Во октомври 2018 година станал играч на Манреса, а во февруари 2019 година преминал во мексиканскиот клуб Минерос де Закатекас.[7] На 1 април 2019 година, тој повторно ја променил својата средина и се приклучил на иранскиот клуб Шардари Горган.[8] На крајот на 2019 година, тој заминал за Саудиска Арабија, каде што потпишал за Ал Вехда од Мека.[9] На 22 декември 2020 година, тој потпишал за ОКК Београд.[10] Во март 2021 г. го напуштил ОКК Београд и до крајот на сезоната се преселил во грчкиот Колос Родос.[11]

РепрезентацијаУреди

Со кадетската репрезентација на Србија и Црна Гора освоиле златен медал на ЕП 2003 во Шпанија. Истиот успех го повториле две години подоцна со селекцијата до 18 години на ЕП во Белград. Тој исто така освоил два златни медали со репрезентацијата до 20 години на Европското првенство во 2006 и 2007 година.[12] По разделбата на Србија и Црна Гора тој решил да игра за Србија.

На Универзијадата во Шенжен во 2011 година како капитен ја предводел српската екипа која успеала да го одбрани златото освоено на претходната Универзијада во Белград (2009) година, победувајќи го рускиот тим во финалето.

УспесиУреди

КлубскиУреди

РепрезентацијаУреди

 • Европско првенство до 16 години:2003 година
 • Европско првенство до 18 години: 2005 година
 • Европско првенство до 20 години: 2006, 2007 година.
 • Универзијада: 2009 година.

НаводиУреди

 1. „Драговић на сајту УЦЛА“. uclabruins.com. Посетено на 24. 3. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Драговић напушта Спартак“. kosarka.rs. Архивирано од изворникот на 24. 3. 2014. Посетено на 24. 3. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 3. „Драговић се договорио са Авелином“. novosti.rs. Посетено на 24. 3. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 4. „Драговић месец дана у Игокеи“. b92.net. Посетено на 25. 9. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Још један одлазак из Игокее“. mondo.rs. Посетено на 12. 2. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Никола Драговић појачао Кремону“. b92.net. Посетено на 16. 1. 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Драговић после Шпаније завршио у Мексику“. zurnal.rs. Посетено на 2. 2. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Драговић из Мексика у Иран“. basketballsphere.com. Архивирано од изворникот на 05. 04. 2019. Посетено на 1. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
 9. „Al Wehda tabs Nikola Dragovic“. eurobasket.com. Посетено на 31. 12. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. „Искусни Никола Драговић појачао редове ОКК Београда“. okkbeograd.org.rs. 22. 12. 2020. Посетено на 29. 12. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. „Nikola Dragović napustio OKK Beograd, karijeru nastavlja u Grčkoj“. mozzartsport.com. 20. 3. 2021. Посетено на 18. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „Nikola DRAGOVIC“. fiba.com. Посетено на 18. 4. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врскиУреди