Николај Носков (руски: Николай Иванович Носков) — руски пејач и предводник на музичката група Горки Парк во периодот 1987–1990. Пет пати е добитник на наградата „Златен грамофон“, а бил член на групите Москва и Гран При пред да премине во Горки Парк. Во текот на 1990-тите основал свој бенд Николај, а од 1998 започнал соло кариера и издал шест студиски албуми.[1]

Николај Носков
Николај Носков во 2009
Животописни податоци
Родено имеНиколај Иванович Носков
Роден(а)12 јануари 1956(1956-01-12)(68 г.)
Гагарин, Руска СФСР, Советски Сојуз
Жанровиглам рок, нов бран, симфониски рок, прогресивен рок, pop music, арт рок, Р&Б, фанк
Занимањапејач, композитор, продуцент, филантроп, мулти-инструменталист
Инструментивокал, гитара, тапани
Период на активност1981–сѐ уште
ИздавачиNOX Music, Misteriya Zvuka
СоработнициМосква, Гран При, Горки Парк
Мреж. местоnnoskov.ru

Награди уреди

 • 1992 – Профи
 • 1996-2015 – „Златен грамофон[2]
  • 1996 за „Я не модный“
  • 1998 за „Я тебя люблю“
  • 1999 за „Паранойя“
  • 2000 за „Это здорово“
  • 2015 за „Это здорово“
 • 1998 – „Следбеници на руската книжевност“ од Пушкиновото општество[3]
 • 1999 – медал од министерството за внатрешни работи за „служба на Кавказ“
 • 1999 – медал од министерството за одбрана за „зајакнување на воената соработка“
 • 2000 – Овација за „солист на годината“[4]
 • 2004 – медал за „помагање на МВР на Русија“[5]
 • 2006 – медал за „благородни дејства за слава на татковината“[6]
 • 2009 – FSB награда во категоријата Музичка уметност за песната „Павшим друзьям“.[7][8]
 • 2018 - Почестен артист на Русија[9]

Дискографија уреди

Москва уреди

 • UFO (1982)

Гран При уреди

 • К теологии (1988)

Горки Парк уреди

 • Gorky Park (1989)

Николај уреди

 • Mother Russia (1994)

Соло албуми уреди

 • I Love You (1998)
 • Glass and Concrete (2000)
 • Breathing the Silence (2000)
 • Waist-deep in the Sky (2006)
 • It's Worth it (2011)
 • No Name (2012)

Наводи уреди

 1. Николай Носков (биография, фото, видео) 24smi.org
 2. „Russkoye Radio“. Архивирано од изворникот на 2016-09-21. Посетено на 2017-03-25.
 3. „Николай Носков - официальная страница“. nnoskov.ru. Архивирано од изворникот на 2016-03-10. Посетено на 2016-08-09.
 4. Vokrug.tv
 5. [1]
 6. [2]
 7. „ФСБ1“. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 2017-03-25.
 8. „ФСБ2“. Архивирано од изворникот на 2012-03-10. Посетено на 2017-03-25.
 9. Указ Президента Российской Федерации от 16.07.2018 № 431 "О награждении государственными наградами Российской Федерации"

Надворешни врски уреди