Николај Заболотни

Николај Заболотни (руски: Николай Арчилович Заболотный, роден на 16 април 1990 во Санкт Петербург) — руски фудбалски голман кој во моментот настапува за екипата на ФК Спартак Москва.

Николај Заболотни
Лични податоци
Полно име Николај Арчилович Заболотни
Роден на 16 април 1990(1990-04-16)(33 г.)
Висина 1.84
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Спартак Москва
Број 1
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2009 ФК Зенит (р)
2010– Спартак Москва 6 (0)
Репрезентација
2010– Russia U-21 12 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од =22 јули 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од =22 јули 2012

Заболотни својата професионална кариера ја започнал во 2007 година како играч на ФК Зенит Санкт Петербург. Во 2010 се преселил во Спартак Москва.