Нете — мала река во Рајнска област-Пфалц, Германија, лева притока на Рајна. Таа извира во Ајфел, јужно од Нирбург. Нете тече источно низ Мајен пред да стигне во Рајна помеѓу Вајсентурм и Андернах.

Нете
The Nette at Mayen.
Местоположба
Физички особености
УстиеМодау 50°25′42″N 7°26′56″E / 50.42833° СГШ; 7.44889° ИГД / 50.42833; 7.44889 (Modau mouth)
 • надм. вис.
59 м
Должина59.1 км
Особености на сливот
ТечениеРајнаСеверно Море
Речен сливРајна

Нете го има дадено името на едно од пивата на Кенигсбахер.