Нге Ан (виетнамски: Nghệ An; За снимкава listen) е најголемата покраина во регионот Северно централно крајбрежје во Виетнам.

Нге Ан
Tỉnh Nghệ An
Покраина
Местоположба на покраината Нге Ан
Местоположба на покраината Нге Ан
Координати: 19°20′N 104°50′E / 19.333° СГШ; 104.833° ИГД / 19.333; 104.833Координати: 19°20′N 104°50′E / 19.333° СГШ; 104.833° ИГД / 19.333; 104.833
Земја Виетнам
РегионСеверно централно крајбрежје
Админ. центарВињ
Управа
 • Прет. на Народниот советЧан Хонг Ќау
 • Прет. на Народниот комитетХо Дук Фуок
Површина
 • Вкупна16.487 км2 (6,366 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно3.003.200
 • Густина0.00.018/км2 (0.00.047/ми2)
Демографија
 • НародностиВиетнамци, Кму, Тајци, То, Хмонг
Часовен појасICT (UTC+7)
Повик. бр.38
ISO 3166VN-22
Мреж. местоnghean.gov.vn

Административни единициУреди

Покраината е поделена на еден град (Вињ), два помали града (Куа Ло и Тај Хоа) и 17 окрузи. Во неа има 437 општини, повеќе од било која покраина во земјата.

ОбразованиеУреди

Во Нге Ан има два универзитета, обата во главниот град Вињ.

Познати личностиУреди

Надворешни врскиУреди