Најџел Јуан Феликс Лотон (роден на 12 октомври 1965 година) ― англиски спортски советник и поранешен првокласен крикетар и офицер на Британската армија.

Најџел Лотон
Лични информации
Цело име
Најџел Јуан Феликс Лотон
Роден12 октомври 1965(1965-10-12)(58 г.)
Алдершот, Хемпшир, Англија, Обединето Кралство
Удира соДесна рака
Фрла соДесна рака со вртење
Информации за домашни екипи
ГодиниЕкипа
1997Оксфордски универзитет
Кариерна статистика
Натпреварување Прва класа
Натпревари 1
Постигнати истрчувања 6
Удирачки просек 3.00
100ки/50ки –/–
Најголем успех 5
Фаќања/исфрлања 1/–
Извор: Cricinfo, 5 јули 2020

Син на Роналд Френсис Џерард Лотон и Џилијан Хејзел Кокс, тој е роден во Олдершот во октомври 1965 година [1] По напуштањето на Вортското училиште, Лотон предавал во Австралија во Мелбурнското граматичко училиште една година, пред да се врати во Англија.[2] По враќањето, тој се обучил за Британската армија на Кралската воена академија - Сендхерст, назначен како втор поручник во т.н. Црн надзор (Black Watch) во април 1986 година.[3] Тој бил унапреден во поручник во април 1988 година,[4] пред да биде унапреден во капетан во април 1992 година.[5] За време на неговата воена кариера тој трипати ја обиколил Северна Ирска и станал пилот на хеликоптер во Воздухопловниот корпус на Армијата.[6] Тој бил тешко повреден во хеликоптерска несреќа во 1994 година,[7] што го онеспособило од војската поради здобиените повреди.[8]

Откако се опоравил од несреќата, Лотон студирал на Манчестерскиот колеџот „Харис“ при Оксфордскиот универзитет.[1] Додека студирал на Оксфорд, тој се појавил во прва класа крикет за Универзитетот Оксфорд против Дарам во Оксфорд во 1997 година.[9] Како капитен на екипата од Оксфорд, тој бил повлечен за 4 трчања во нивните први ининзи од Нил Килин, додека во нивните втори ининзи бил отпуштен поради едно трчање од Џејмс Бојлинг.[10] По дипломирањето на Оксфорд во 1997 година, тој бил назначен за прв раководител за развој на Меѓународниот совет за крикет,[2] одговорен првенствено за развојот на играта во Европа.[1] Во 2001 година, тој бил назначен за менаџер на Националната академија на одборот за крикет за Англија и Велс и раководел со пет турнеи во Англија А.[2]

Во јуни 2006 година, тој бил назначен за оперативен раководител за Бат Рагби.[6] Враќајќи се на крикетот, тој бил назначен за директор и шеф на крикет од Одборот за контрола на крикет во Индија за Премиер лигата и имал слична функција за Лигата на шампионите Дваесет20, турнир што тој помогнал да биде основан. Лотон продолжил да раководи со натпреварите од Светскиот куп во крикет 2011 година одиграни во Бангладеш.[2] Тој се преселил во спортски советувања и раководство во олимписките спортови и бил водач на екипата за британскиот состав на Зимските олимписки игри 2014 во Сочи.[2] Во ноември 2014 година, тој станал извршен директор на Пентатлон ГБ, иако ја напуштил функцијата во септември 2015 година, наведувајќи ги значајните разлики помеѓу одборот и Лотон.[11]

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Nigel Ewan Felix Laughton“. www.thepeerage.com. Посетено на 2020-07-05.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Player profile: Nigel Laughton“. ESPNcricinfo. Посетено на 13 јануари 2024.
 3. „No. 50527“. The London Gazette (Supplement). 23 мај 1986. стр. 7101.
 4. „No. 51295“. The London Gazette (Supplement). 11 April 1988. стр. 4313.
 5. „No. 52891“. The London Gazette (Supplement). 13 април 1992. стр. 6333.
 6. 6,0 6,1 „Laughton appointed Bath's Operations Manager“. ESPNscrum. 1 јуни 2006. Посетено на 13 јануари 2024.
 7. „Nigel Laughton“ (PDF). wwww.countygroundtaunton.co.uk. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-07-05. Посетено на 13 јануари 2024.
 8. „No. 53800“. The London Gazette (Supplement). 26 септември 1994. стр. 13524.
 9. „First-Class Matches played by Nigel Laughton“. CricketArchive. Посетено на 2020-07-05.
 10. „Oxford University v Durham, 1997“. CricketArchive. Посетено на 13 јануари 2024.
 11. Pavitt, Michael (4 септември 2015). „Pentathlon GB announce departure of chief executive Nigel Laughton due to "significant differences". Inside the Games. Посетено на 13 јануари 2024.

Надворешни врски уреди