Национална банка на Украина

Националната банка на Украина (украински: Національний банк України) претставува централна банка на Украина. Зградата во која е сместена централата е изградена во периодот 1902-1934 и се наоѓа на ул. Институтска бр. 9 во Киев.[1]

Национална банка на Украина
Національний банк України
Зградата на Националната банка на Украина
Зградата на Националната банка на Украина
Седиштеул. Институтска бр. 9, Киев, 01601
Основана1992
ГувернерСергиј Арбузов
Централна банка наУкраина
Валутагривна
UAH (ISO 4217)
Каматна стапка7,75%
Мрежно местоwww.bank.gov.ua

ГувернериУреди

Име Во служба
Володимир Матвиенско 1991–1992
Вадим Хетман 1992
Виктор Јушченско 1993–1999
Володимир Стелмах 2000–2002
Сергиј Тигипко 2002–2004
Володимир Стелмах 2004–2010
Сергиј Арбузов 2010–сè уште

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди