Наунански јазик

Наунанскиот е адмиралитетски јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот се зборува во едно село на островот Науна во Папуа Нова Гвинеја. Според податоците од 2000 година, јазикот го зборуваат околу 100 жители.

Наунански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеНауна, Покраина Манус
Говорници100  (2000)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ncn

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди