Нарва е трет најголем град во Естонија. Се наоѓа на најисточната точка на Естонија, на границата со Русија. Градот лежи на реката Нарва, која извира од езерото Пејпус.

Нарва
Замокот Нарва
Замокот Нарва
Знаме на НарваГрб на Нарва
Нарва is located in Estonia
Нарва
Нарва
Местоположба на Нарва во Естонија
Координати: 59°22′33″N 28°11′46″E / 59.37583° СГШ; 28.19611° ИГД / 59.37583; 28.19611Координати: 59°22′33″N 28°11′46″E / 59.37583° СГШ; 28.19611° ИГД / 59.37583; 28.19611
ДржаваFlag of Estonia.svg Естонија
ОкругIda-Virumaa lipp.svg Ида-Виру
Површина
 • Вкупна84,54 км2 (32,63 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2013)
 • Вкупно58.663
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Етнички групи
 • Естонци4.1%
 • Руси87.6%
 • други7%
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код20001 до 21020
Повик. бр.(+372) 035
Мреж. местоwww.narva.ee

НаселениеУреди

 
Православната црква „Воскресение Христово“ во Нарва

На 1 јануари 2013 во Нарва живееле 62,078 жители, односно имало намалување на населението кое пред две години броело 64,667 жители.[1][2] 93.85% од населението на Нарва знае да зборува руски јазик, а 82% од населението се Руси.[2] Естонците сочинуваат 3.86% од вкупното население.[2]

НаводиУреди

  1. „Narva in figures 2013“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-07-07. Посетено на 2015-05-01.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Narva in figures 2010“ (PDF). Narva City Government. Посетено на 29 November 2011.