Намонуито, или Намонвејто, Вејтоили Магур, е најголем атол во Микронезија. Атолот е дел од Каролинските Острови и има вкупна површина од 2267 км2.

Карта на Чук.

Географија

уреди

Атолот се наоѓа во северозападниот дел на сојузната држава Чук во Микронезија и е оддалечен 170 км од лагуната Трук. Атолот има триаголна форма. Вкупното население на атолот е 1.341 жител според пописот од 2000 година. На атолот се наоѓаат пет од 40-те општини во државата.

Општини

уреди
 
Сателитска снимка на атолот.
општина друго име површина
км2
население
(попис
2000)
местоположба острови координати
Оноун Улул 2.54 598 југозапад Улул 08°35′22″N 149°39′37″E / 8.58944° СГШ; 149.66028° ИГД / 8.58944; 149.66028
Пихеррарх
 
 
 
Писарас
 
 
 
0.80
 
 
 
227
 

 
југоисток
 
 
 
Вабонору
Писарас
Пиелимал
Велтот
08°35′50″N 150°21′18″E / 8.59722° СГШ; 150.35500° ИГД / 8.59722; 150.35500
08°34′55″N 150°24′26″E / 8.58194° СГШ; 150.40722° ИГД / 8.58194; 150.40722
08°36′50″N 150°22′38″E / 8.61389° СГШ; 150.37722° ИГД / 8.61389; 150.37722
08°37′15″N 150°22′16″E / 8.62083° СГШ; 150.37111° ИГД / 8.62083; 150.37111
Унану
 
 
 
Онари
 
 
 
0.26
 
 
 
178
 
 
 
североисток
 
 
 
Онари
Бихоф
Бехилипер
Амуртриде
08°45′11″N 150°19′46″E / 8.75306° СГШ; 150.32944° ИГД / 8.75306; 150.32944
08°45′43″N 150°19′24″E / 8.76194° СГШ; 150.32333° ИГД / 8.76194; 150.32333
08°46′03″N 150°19′02″E / 8.76750° СГШ; 150.31722° ИГД / 8.76750; 150.31722
08°46′10″N 150°18′47″E / 8.76944° СГШ; 150.31306° ИГД / 8.76944; 150.31306
Оноу Оно 0.31 182 североисток Оно 08°47′52″N 150°16′58″E / 8.79778° СГШ; 150.28278° ИГД / 8.79778; 150.28278
Макур
 
Магур
 
0.47
 
156
 
север
 
Магур
Магерерик
08°59′27″N 150°07′22″E / 8.99083° СГШ; 150.12278° ИГД / 8.99083; 150.12278
08°57′24″N 150°03′53″E / 8.95667° СГШ; 150.06472° ИГД / 8.95667; 150.06472
Намонуито Магурски Острови 4.38 1,341     08°40′00″N 150°00′00″E / 8.66667° СГШ; 150.00000° ИГД / 8.66667; 150.00000

Поврзано

уреди

08°40′00″N 150°00′00″E / 8.66667° СГШ; 150.00000° ИГД / 8.66667; 150.00000

Надворешни врски

уреди