Налиски јазик

Налискиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Налиски јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(1,800 во 1982 г.)[1]
Јазично семејство
Дијалекти
окроански дијалект
Јазични кодови
ISO 639-3nss

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Налиски јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди