Отвори го главното мени

СМУ „Тодор Скаловски - Тетоец“ - Тетово

Средното музичко училиште „Тодор Скаловски - Тетоец“ се наоѓа во Тетово, општина - Тетово.

"Средното музичко училиште „Тодор Скаловски - Тетоец“"
Muzičko vo Tetovo.jpg
Место
Општина: Тетово
Место: Тетово
Основни информации
Директор: Јетон Пустина[1]
Контакт информации

Формирање и развојУреди

Од 1980 до 2007 година директор на Државното Музичко Училиште во Тетово бил Ивица Зориќ, на чија иницијатива училиштето го добива името Т.С. – Тетоец.[2]

Учество на натпревариУреди

Освоени наградиУреди

Познати личности кои учеле во ова училиштеУреди

Познати личности кои предавале во ова училиштеУреди

НаводиУреди

  1. Блажевска, Маја (15.02.2008 22:18). „Јетон Пустина нов директор во музичко училиште во Тетово“ (македонски). А1. конс. 2011-06-02. 
  2. „доц. д-р Ивица Зориќ“ (македонски). ФМУ. конс. 2011-06-02. 

Надворешни врскиУреди