Модна недела во Србија

Модната недела во Србија е модна ревија која се одржува двапати годишно во Нови Сад, Србија.[1] Се случува во април и ноември, настанот привлекува локални и меѓународни модни дизајнери, како што се Тиери Муглер и Ана Фенди. Покрај ревиите, семинарите и изложбите, „Конкурсот за дизајн на модни таленти“ помага да се промовираат младите српски дизајнери со прикажување на нивните колекции. Седумдневниот фестивал ги истакнува и делата на применети уметници, музичари, декоратори на ентериер, мултимедијални експерти и архитекти.[2]

Ревијалниот дел често се одржува во Галерија на Матица Српска, но делумно и на Новосадскиот саем, мултифункционално место сместено во близина на центарот на градот. Се користат и други локации, за отворање изложби, концерти и уметнички изложби. Секоја година присуствуваат околу 30.000 посетители со приближно 60 модни дизајнери, од 20 различни земји, кои ги презентираат своите колекции.

За модната неделаУреди

Делумно спонзорирана од општинската влада, Модната недела во Србија била основана во 2013 година од сегашната шефица Светлана Хорват. Работејќи како дизајнерка на женска облека, таа е и актуелен претседател на Националната Српска модна комора, од 24 до 29 април на пет локации во Нови Сад. На 31 октомври 2013 година, Хорват ја официјализирала модната недела потпишувајќи го „Протоколот за соработка“ со националните модни совети на уште осум европски земји.

Главната цел на настанот е да ги претстави српските таленти заедно со дизајнерите од етаблираните европски модни престолнини.[3] Други цели вклучуваат охрабрување на локалната текстилна и производствена индустрија, како и промовирање на туризмот во областа.[3][4]

Одржани модни неделиУреди

Модна недела 2013 годинаУреди

Првата модна недела во Србија се одржала од 31 октомври до 2 ноември 2013 година. На него учествувале дизајнери од Србија, Холандија, Унгарија, Бугарија, меѓу другите.[5][3] Францускиот дизајнер Ејмерик Франсоа ја отворил манифестацијата, а Марселоус Л. Џонс, сопственичка на „Фешн инсајдер ТВ“, бил советник за организација на настанот.[6][7] Две главни теми го дефинирале фестивалот, високата мода и урбаната мода, со ревии на модните писти што се одржуваат на локации како што е Собранието на Војводина .[5] Во собраниската зграда се одржа и конференција за модно брендирање.[8] Околу 2.500 посетители присуствувале на првиот фестивал во 2013 година [8] Како дел од програмата „Дизајнерска размена“, локалниот талент Билјана Типсаревиќ подоцна можела да ја претставува Србија на Модната недела на Малта.[7]

Модна недела 2014 годинаУреди

Специјален почесен гостин, на изданието во октомври 2014 година, бил градоначалникот на Мастрихт, Оно Хоес, кој учествувал во серијата Модни едукативни конференции.[9][10] Тој зборувал за улогата на градските власти во помагањето на модните настани да се развиваат.[10] Свеченото отворање се одржало во замокот Еѓшег. Локалните дизајнери кои ги претставиле своите колекции биле Верица Ракочевиќ, Марија Шабиќ, Звонко Марковиќ, Бата Спасојевиќ и Милена Радовиќ.[11] Истата година, холандските дизајнери почнале редовно да ги прикажуваат своите линии на облека, по договорот за соработка помеѓу Модната недела на Србија и фестивалот Модерен Судир.[12] Уметничките поставки ги опфаќале делата на францускиот фотограф Томас Дево и српскиот вајар Владимир Лабат Ровњев.[10] Фестивалот забележал 14.000 посетители во 2014 година.[10]

Модна недела 2015 годинаУреди

Инспирирана од Дејвид Боуви, една ревија на писта во април 2015 година била наречена „Хероси“ и во центарот на вниманието биле околу 20 српски дизајнери.[13] Италијански Вог го покривал пролетното издание на настанот, спомнувајќи ги локалните таленти Зорана Миличиќ и Марија Станковиќ.[14] Учествувал и францускиот дизајнер Ејмерик Франсоа, кој на вториот ден ја претставил својата колекција.[15] Се одржал и семинар на тема „Дигитален маркетинг во модната индустрија“.[15] На ревијата во ноември, церемонијата на доделување на наградите се одржала во Петроварадинската тврдина, со презентации на модниот критичар Марселус Л. Џонс и Доналд Потард, поранешен извршен директор на модната куќа Жан Пол Готје. [16][8]

Модна недела 2016 годинаУреди

Во 2016 година, сестрите Поповиќ од Нови Сад, Мила и Тијана, се фокусирале на еко-дизајнот, презентирајќи облека направена од рециклирани материјали.[17][18] Меѓународните дизајнери на ревијата ги вклучиле Германката Изабел Де Хелерин и Словенката Ника Равник, како и Лесија Семи од Украина.[17] Наградите биле доделени во француската амбасада во Белград, со членови на жирито составено од модниот експерт Доналд Потард и дизајнерката Ана Фенди .[19][20] Фенди го посетил и Нови Сад за да го промовира својот нов избор на вина од нејзината етикета АФВ.[21] Дополнително, настанот во Нови Сад бил прикажан на модната недела во Њујорк, во кој биле претставени колекциите на локалните дизајнери Бата Спасојевиќ и Марина Илиќ.[22][23] Размена на дизајнери имало и помеѓу модната недела на ДЦ и Модната недела во Србија.[24]

SFW 2017 годинаУреди

Во 2017 година, дизајнерката Сузана Периќ имала ревија на модната писта забележана по својот бохо стил, а локалната поп пејачка Ана Станиќ настапила на фестивалот.[25] Било истакната италијанската мода, а биле претставени и дизајнери од Хрватска, Шпанија, Романија и Белорусија.[26] Бил инаугуриран нов сегмент на настанот, со филмови за модата, при што биле прикажани филмски дела од различни филмски фестивали.[27] Дополнително, присуствувале голем број странски модни печати, вклучувајќи ги Светот на модата (Италија), Писта Менхетен (САД), Fashion Insider (САД) и Списанието Ел Шаркиах(Саудиска Арабија).[27] Извршниот директор на Модната недела на Малта, Адријан Мици, доделил награди на церемонијата на затворање, што се одржала во италијанската амбасада во Белград. Тој бил придружуван од наследничката на модната куќа Гучи , Патриша Гучи, која исто така потпишала копии од нејзината нова книга, која била објавена на српски јазик и ја испитува империјата за облека на нејзиното семејство.[28][8][25][29] До 2017 година, бројот на посетители на Модната недела во Србија се искачил на 30.000.[8]

Модна недела 2018 годинаУреди

Во април 2018 година, истакнат модниот дизајнер Тиери Муглер, бил специјален гостин , прославувајќи го 10-тото јубилејно издание на фестивалот.[30][31] Свеченото отворање се одржало на огромната писта во паркот Дунав, а церемонијата на доделување на наградите се одржала во Српскиот народен театар .[32][33][34] Дизајнерот Звонко Марковиќ прославил 20 години во модната индустрија презентирајќи специјална колекција.[35] Локалната поп-пејачка Тијана Богиќевиќ го извела своето евровизиско „In Too Deep“ облечена во фустан долг 60 метри.[31][36] Продажниот советник Барбара Локатели и модната уредничка Мајра Постолаче воделе некои од едукативните семинари за бизнис и односи со јавноста.[34] Присуствувале и претставници од модната недела во Ванкувер и ревијата на Холандскиот моден судир.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Danube city Novi Sad is the jewel in Serbia's crown“. The Irish News. 2 September 2017.
 2. „Serbia Fashion Week - TONS“.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Serbia Fashion Week - World Fashion Calendar, International Fashion Weeks“. europaregina.eu."Serbia Fashion Week - World Fashion Calendar, International Fashion Weeks". europaregina.eu.
 4. „Serbia Fashion Week - Serbia, Europe“.
 5. 5,0 5,1 „ОТВАРАЊЕ ПРВОГ "SERBIA FASHION WEEK" У НОВОМ САДУ - Novi Sad“. www.novisad.rs."ОТВАРАЊЕ ПРВОГ "SERBIA FASHION WEEK" У НОВОМ САДУ - Novi Sad". www.novisad.rs.
 6. „U Novom Sadu otvoren Serbia Fashion Week“. lepotaizdravlje.rs. November 2013.
 7. 7,0 7,1 „Uskoro prvi Serbia Fashion Week“.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 „Serbian Fashion Week Autumn/Winter 2017/18 - Belgrade Beat“. belgrade-beat.com."Serbian Fashion Week Autumn/Winter 2017/18 - Belgrade Beat". belgrade-beat.com.
 9. „Za Serbia Fashion Week traži se karta više! (FOTO)“. www.telegraf.rs.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 http://thefashioninsider.com/2014/11/21/serbia-fashion-week-posts-spectacular-growth/
 11. „Serbia Fashion Week: Nedelja kreativnosti u Novom Sadu“.
 12. „FASHIONCLASH & Serbia Fashion Week“. FASHIONCLASH. Архивирано од изворникот на 2018-07-01. Посетено на 2022-01-27.
 13. „Revijom "Heroji" otvoren Serbia Fashion Week“.
 14. „Serbia Fashion Week - Vogue.it“. Архивирано од изворникот на 2022-01-27. Посетено на 2022-01-27.
 15. 15,0 15,1 Vojvodine, Javna medijska ustanova JMU Radio-televizija. „Više od 50 dizajnera iz Srbije i Evrope na nacionalnoj nedelji mode“. JMU Radio-televizija Vojvodine.
 16. „Serbia Fashion Week: Svečano dodeljene modne nagrade“.
 17. 17,0 17,1 „Serbia Fashion Week: Kratki vodič kroz novosadsku Nedelju mode“.
 18. „[GRADSKE FACE] Tijana i Mila Popović: Novosađanke čije modele nosi i Billy Idol“.
 19. „Završnica SERBIA FASHION WEEKA krunisana glamuroznom dodelom nagrada - SERBIA FASHION AWARDS! (FOTO)“. www.telegraf.rs.
 20. „Serbia Fashion Week 2016“. 22 November 2016.
 21. „ANNA FENDI dolazi na Serbia Fashion Week!“. www.telegraf.rs.
 22. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име topsrbija.com.
 23. „Marinia by Marina Ilic Show - New York Fashion Week Art Hearts Fashion“. 7 October 2017.
 24. „Ean Williams Rips the Runway as Director of D.C. Fashion Week - Afro“. www.afro.com. 4 March 2016.
 25. 25,0 25,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име blic.rs.
 26. FashionNetwork.com. „La moda Made in Italy protagonista alla Serbia Fashion Week“.
 27. 27,0 27,1 „Umetnost, avangarda i biznis: Serbia Fashion Week povezao dizajnere sa četiri kontinenta“.
 28. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име auto.
 29. Војводине, Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија. Serbia fashion week од 20. до 27. новембра - ЈМУ Радио-телевизија Војводине“. ЈМУ Радио-телевизија Војводине.
 30. Војводине, Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија. "Serbia fashion week" од 24. до 29. априла на пет локација у НС“. ЈМУ Радио-телевизија Војводине.Војводине, Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија. ""Serbia fashion week" од 24. до 29. априла на пет локација у НС". ЈМУ Радио-телевизија Војводине.
 31. 31,0 31,1 „Serbia Fashion Week zatvoren neviđenim modnim šouom“. lepotaizdravlje.rs. 7 May 2018.
 32. „Serbia Fashion Week otvoren spektaklom pod vedrim nebom (FOTO)“. www.novosti.rs.
 33. Војводине, Јавна медијска установа ЈМУ Радио-телевизија. „Младост, гламур и нови трендови на Serbia Fashion Week-у (ВИДЕО)“. ЈМУ Радио-телевизија Војводине.
 34. 34,0 34,1 „SERBIA FASHION WEEK APRIL 2018 STARTS TOMORROW“. 30 April 2018.
 35. „Modna bajka Zvonka Markovića na Serbia Fashion Weeku“.
 36. „Serbia: Tijana Bogićević Opens Serbia Fashion Week - Eurovoix“. 25 April 2017.