Црква „Св. Архангел Михаил“ - Могила

црква во селото Могила

Свети Архангел Михаил — главна селска црква во селото Могила.[1] Црквата се наоѓа во непосредна близина на сретселото. Во октомври 2013 година моштите на Димче Могилчето биле пренесени во оваа црква.[2]

Свети Архангел Михаил

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Могилска
Местоположба

Карта

Координати 41°06′31.7″N 21°22′43.9″E / 41.108806° СГШ; 21.378861° ИГД / 41.108806; 21.378861Координати: 41°06′31.7″N 21°22′43.9″E / 41.108806° СГШ; 21.378861° ИГД / 41.108806; 21.378861
Место Могила
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис

Архитектура Уреди

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Кон западната страна на црквата е доградена припрата. Главниот влез е сместен на западната страна и над него има мозаик на кој е прикажан Архангел Михаил, а споредниот влез се наоѓа на јужната страна и над него има празна ниша. Храмот во целост е покриен со кров од ќерамиди. Дворот на црквата е ограден со метална ограда, а во неа се сместени камбанаријата, селските гробишта, како и помошен објект. Камбанаријата е сместена на завршетокот од помошниот објект, непосредно на левата страна од влезната порта од дворот на црквата. Таа има квадратна основа во долниот и и осумаголна во годниот дел, каде што на секоја од осумте страни има по една монофора.

Галерија Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 13. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Пренесени моштите на Димче Могилчето во Могила“. Јутјуб. Посетено на 14 јули 2022.

Надворешни врски Уреди