Михел Кох

германски велосипедист

Михел Кох (германски: Michel Koch; р. 15 октомври 1991 во Вупертал) — германски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1]

Михел Кох
Михел Кох (2014)
Лични податоци
Цело имеМихел Кох
Роден15 октомври 1991(1991-10-15)(32 г.)
Вупертал, Германија
Податоци за клубот
Мом. клубКанондејл
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2010–2012
2013–
ЛКТ Тим Бранденбург
Канондејл
Последна промена
21 октомври 2014

Достигнувања

уреди
2009
1.   Национален јуниорски хронометарски првак
1.   Национален јуниорски првак во екипна потера
1. Етапа 2 Ла Куп ду Пресидент де ла Вил де Груѕијаѕ
5. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
6. Краен пласман Три дена Ван Аксел
2010
2. Национално друмско првенство под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
5. Краен пласман Трка околу Тирингија под 23 години
10. Краен пласман Трофеу Жоаким Агостињо
2011
7. Краен пласман Ронд де л’Изар
2012
Национални велодромски првенства
1.   Екипна потера
3. Поединечна потера
1. Краен пласман Бундеслига
2. Улична награда Инголштат
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Котбус-Герлиц-Котбус
6. Трка околу Франкфурт под 23 години
8. Краен пласман Тур де Берлин
2014
Волта а Каталуња
1.   Спринтерски пласман
1.   Специјален спринтерски пласман

Наводи

уреди
  1. „Михел Кох“. ProCyclingStats. Посетено на 5 септември 2013.

Надворешни врски

уреди

Предлошка:Возачи во Канондале