Мителцентрум Артерн

општинска заедница во Германија

Мителцентрум Артерн (германски: Mittelzentrum Artern) — поранешна општинска заедница во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница било во Артерн, иако самиот не бил дел од општинската заедница. Била распуштена во јануари 2019 година.

Општинската заедница Мителцентрум Артерн се состоела од следниве општини:

  1. Боркслебен
  2. Гехофен
  3. Хајгендорф
  4. Ихштет
  5. Калбсрит
  6. Менхпфифел-Николаусрит
  7. Наузиц
  8. Рајнсдорф
  9. Ринглебен
  10. Фојгтштет

Координати: 51°22′01″ N; 11°18′00″ E / 51.367° СГШ; 11.300° ИГД / 51.367; 11.300