Ихштет

општина во Германија

Ихштет (германски: Ichstedt) — село и поранешна општина во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Бад Франкенхаузен.

Ихштет
Место во Бад Франкенхаузен
Селската црква во Ихштет
Селската црква во Ихштет
Селската црква во Ихштет
Ихштет во рамките на Германија
Ихштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Град Бад Франкенхаузен
Основни податоци
Површина 9,7 км2
Надм. височина 145 м
Население 578  (31 декември 2017)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 06556
Повик. бр. 0 34 66
Координати 51°23′5″N 11°12′5″E / 51.38472° СГШ; 11.20139° ИГД / 51.38472; 11.20139

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Селото се наоѓа на источниот дел од Природниот парк Кифхојзер. Северно од селото се наоѓа покраинската граница со Саксонија-Анхалт. Ихштет се наоѓа 13 километри јужно од градот Зангерхаузен, 9 километри источно од Бад Франкенхаузен и 7 километри западно од Артерн.

Надворешни врски

уреди