Мирсада Емини-Асани

Политичар од Македонија

Мирсада Емини-Асани (р. 8 јули 1965 во Тетово) — македонски гинеколог-акушер од албанско потекло и поранешен пратеник во Собранието на Македонија од страна на ДУИ.[1]

Мирсада Емини-Асани
Пратеник на Собранието на Македонија во:
(2014 – 2016)   (2016 – 2020)   
Лични податоци
Роден(а) Мирсада Емини-Асани
8 јули 1965(1965-07-08)(58 г.)
Тетово, СФРЈ СФР Југославија
Државјанство Македонија
Националност Албанка
Партија ДУИ
Занимање гинеколог-акушер

Животопис уреди

Мирсада Емини-Асани дипломирала на Медицинскиот факултет, а подоцна станала специјалист гинеколог-акушер.

Наводи уреди

  1. „Мирсада Емини-Асани“. www.sobranie.mk (англиски). Посетено на 2020-10-20.