Министерство за финансии на Македонија

Министерство за финансии на Македонија (службено: Министерство за финансии на Република Северна Македонија) — министерство во состав на Владата на Македонија.

Министерство за финансии
Податоци за органот
Основан 1992
Надлежност Влада на Македонија
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Вработени 640[1] (2017)
Надлежен министер Фатмир Бесими
Мрежно место
finance.gov.mk/
Белешки
¹Како министерство на Република Македонија

Министерството било формирано во 1992 година. За прв министер на финансии по осамостојувањето на Македонија бил избран Методија Тошевски.

Тековен министер за финансии е Фатмир Бесими.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Извештај за следењето на примената на начелото на соодветна и правична застапеност за 2017 година“ (PDF). Народен правобранител на Република Македонија. јуни 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-04-18. Посетено на 2019-06-09.

Надворешни врски уреди