Министерство за трговија на Кина

Министерство за трговија на Кина (кинески: 商务部) — министерство на владата на НР Кина надлежно за надворешна трговија, регулирање на увозот и извозот, директни инвестиции во странство, заштита на потрошувачите, пазарната конкуренција и билатерални и мултилатерални трговски договори. Основано е во 1949 г, а тековен министер е Гао Хученг (од 2013 г).[1]

Министерство за трговија
商务部
MOFCOM.jpg
Податоци за органот
Основан 1949
Надлежност  Кина
Седиште Пекинг
Надлежен министер Гао Хученг, Министер за трговија
Матичен орган Државен совет
Мрежно место
mofcom.gov.cn

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Биографија на Гао Хученг“. Народен дневник. Архивирано од изворникот на 2013-05-12. Посетено на 2013-05-12.

Надворешни врскиУреди