Милош Бабиќ (23 ноември 1968) е српски поранешен професионален кошаркар. Тој игра како крилен центар или пак како центар.

КариераУреди

Тој играл колеџ кошарка за Технолошкиот универзитет во Тенеси во Куквил, Тенеси 3 сезони (1987/88-1989/90). Тој бил избран од Феникс Санс во втората рунда (вкупно 50-ти пик) на драфтот во НБА во 1990 година, а веднаш на денот на драфтот бил заменет за Кливленд Кавалирс во замена за италијанскиот играч Стефано Рускони (нацртан со 52-риот избор во целина од Кавалирс ).

Тој играл во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) две сезони за Кливленд Кавалирс (1990–91) и Мајами Хит (1991–92), сите заедно во 21 натпревар, со просек од 1,8 поени и 1,0 скок по натпревар за 4,1 минути по натпревар. просечно.

НаводиУреди