Мика Кларк (англиски: Micah Clarke) е историско-авантуристички роман напишан од Сер Артур Конан Дојл. Романот се базира на Бунтот од Монмаут од 1685 година во Англија.

„Мика Кларк“
"Micah Clarke"
 
АвторСер Артур Конан Дојл
ЗемјаОбединетото Кралство
Јазиканглиски
Жанр(ови)историски роман
ИздавачLongmans, Green & Co.
Издадена1889
МедиумПечатена (Hardback)
Страници424 страници

Главни ликовиУреди

  • Мика Кларк
  • Бубен Локарби
  • Десимус Саксон
  • Сер Гервас Џером

Историски личности присутни во книгатаУреди